Etusivu Avainsanat Valokuitu

Valokuitu

Finnish

Kytkentäkuitujen polariteetti

15.08.2016

Kytkentäkuitujen polariteetilla tarkoitetaan, miten dublex-kuidut on kytketty liittimien välillä. Riippuen verkonrakentamiseen päätetystä ristikytkennän tavasta kuidut voidaan asentaa kytkentäkuituun A:stä A:han tai ristiin A:sta B:hen. 

Yleensä liittimeen on vähintään merkitty A ja B-kirjaimet tai kuidut voivat olla vaipaltaan eri värisiä. Polariteetin saa selville esimerkiksi niin, että kun kaapelin molemmat päät ovat vierekkäin ja liittimet ovat samoin päin, niin suorakytkennässä samat kirjaimet ovat ylemmissä kuiduissa (A-A) ja vastaavasti alemmissa (B-B).

OptoBoa kuljettaa tietoa ja virtaa KoneCranesilla

10.02.2016

Suomalaisen Konecranesin satamanosturit tunnetaan huippulaadustaan, jota vaaditaan osatoimittajiltakin. Orbiksen erikoisimpiin toimituksiin kuuluu kolmen metrin mittainen Orbis OptoFiber-välikaapeli, joka sisältää suuren määrän kuitu- ja kuparijohtimia.

Mihin ihmeessä tarvitaan ”OptoBoa”-lempinimen saanutta  käsivarren paksuista, säänkestävää ja erittäin raskasta välikaapelia, jonka molemmissa päissä on 15 x 20 senttimetrin kokoinen moduulirakenteinen metalliliitin? Vastaus saatiin Hyvinkäältä, Konecranesin suunnitteluosastolta.

Tuoteuutuus: Orbis LC Duplex Uniboot -kytkentäkuitu konesaleihin

04.12.2015

Uusi, innovatiivinen Orbis LC Duplex Uniboot-kytkentäkuitu mahdollistaa uuden standardin konesalien kaapeloinnin pakkaustiheydelle. Halkaisijaltaan 2 ja 3 mm kaapeleissa on kaksi kuitua, mikä säästää tilaa normaaliin Duplex-kytkentäkuituun verrattuna. Uniboot-kytkentäkuidussa liittimen polariteetin vaihto on nopeaa ja helppoa. Orbis Uniboot-liitin on saatavilla myös pidemmällä lukitussalvalla, mikä helpottaa käsittelyä tiiviisti asennetuissa paneeleissa ja kytkennöissä.

Valokuituliittimien käsittely ja huolto

25.03.2015

Avaa tämä ohje PDF-tiedostona>>

Jatkuvasti lisääntyvä valokuitukaapeleiden käyttö on jo pitkälti syrjäyttänyt kupariset telekaapelit niin videovalvonta-, tele-, kaapeli-TV kuin kiinteistökaapeloinneissa. Käytännössä tämä merkitsee kuitukytkentöjen tekemistä laitteisiin sekä pääte-paneeleihin ja liitinrasioihin. Kokemuspohjaisesti voidaan sanoa, että suurin osa järjestelmävioista aiheutuu kytkennöissä käytetyistä likaisista tai huonokuntoisista kuituliittimistä.

Valokuitua varmuudella - sisäverkkomääräys 65A/2014M

25.02.2015

Orbis on toimittanut valokuidun komponentteja ja valmiskaapeleita jo 25-vuotta. Seuraamme tiiviisti alan kehitystä ja voimassa olevia määräyksiä sekä niiden vaikutuksia asentamiseen ja komponentteihin. Tämän vuoksi koimme luontevaksi koota Viestintäviraston uudistetusta sisäverkkomääräyksestä 65A/2014M keskeisimmät kohdat valokuidun näkökulmasta.

Valokuitu tietoliikenteessä: yksi- ja monimuotokuidut

22.08.2014

Yksimuotokuidut OS1 ja OS2

Yksimuotokuidun ydin on noin 0.005 - 0,01 mm paksu, ytimessä valo kulkee heijastumatta suoraan päästä päähän. Kuitujen valmistuksessa käytettävän lasin on oltava erittäin puhdasta, koska tyypilliset valokuituyhteydet ovat pituudeltaan useita kilometrejä.

Kategoriat OS1 ja OS2 koskevat kaapelissa olevia kuituja (ei kuituja raaka-aineena).

Standardin EN 50173-1 määrittelemät molemmat kategoriat OS1 ja OS2 toteutuvat seuraavilla kansainvälisten/eurooppalaisten standardien mukaisilla kuitutyypeillä:

Pages