Etusivu Tuotteet Adapterit

Adapterit

Adapteri

Valikoimassamme ovat seuraavat adapterit

  • SC
  • LC
  • ST
  • FC
  • E2000

Lisäksi vaihtoadapterit

  • LC-MU
  • LSH-FC
  • ST-FC
  • SC-ST
  • LX5-LC
  • LSH-SC
  • SC-FC

Yksi- (SM) ja monimuoto (MM), pronssi- tai keraamisilla holkeilla.

UUTUUS! Pölysuojatut adapterit Orbikselta!

Valokuituverkossa yleisin vianaiheuttaja on pöly ja lika. Uusien adapterien sisäänrakennettu pölysuoja peittää adapterin zirconia-hylsyn estäen pölyä pääsemästä adapteriin. Swing-suljin avautuu ja sulkeutuu automaattisesti, kun liitin kytketään tai irrotetaan adapterista. Suoja estää käytännössä myös silmän altistumisen laser-säteelle. Sulkimen muotoilu estää liittimen vioittumisen. Erillisiä suojatulppia ei tarvita.
Pölysuojatut valokuituadapterit soveltuvat myös olosuhteisiin, joissa adapterin täytyy kiinnittyä tiiviisti ja kestää tärinää. Adapterin kaikilla sivuilla olevat metallilevyt varmistavat tiiviin kiinnittymisen estäen adapteria heilumasta. Tämä parantaa merkittävästi verkon toimintavarmuutta.

Valikoimastamme löytyvät sekä LC että SC –liitintyypit, koot duplex ja quattro, kuitutyypit yksimuoto sekä monimuoto OM3 ja OM4. Tuotteet ovat saatavilla myös Orbiksen verkkokaupasta. Tilaa nyt! >>

 

Orbiksen verkkokauppa


Lue lisää

Esite: Valokuidun valmiskaapelit (694Kb pdf) >>
Esite: Valokuidun asennustarvikkeet (604Kb pdf) >>