Home Blogi Valokuitu tietoliikenteessä: yksi- ja monimuotokuidut

Valokuitu tietoliikenteessä: yksi- ja monimuotokuidut

22.08.2014

Yksimuotokuidut OS1 ja OS2

Yksimuotokuidun ydin on noin 0.005 - 0,01 mm paksu, ytimessä valo kulkee heijastumatta suoraan päästä päähän. Kuitujen valmistuksessa käytettävän lasin on oltava erittäin puhdasta, koska tyypilliset valokuituyhteydet ovat pituudeltaan useita kilometrejä. Suomessa yksimuodossa käytetään aallonpituuksia 1310, 1550 ja 1625 nm.

Kategoriat OS1 ja OS2 koskevat kaapelissa olevia kuituja (ei kuituja raaka-aineena).

Standardin EN 50173-1 määrittelemät molemmat kategoriat OS1 ja OS2 toteutuvat seuraavilla kansainvälisten/eurooppalaisten standardien mukaisilla kuitutyypeillä:

  • ITU.T G.652.D ja IEC/EN 60973-2-50 B1.3 (Perinteinen yksimuotokuitu)
  • ITU-T G.657.A1 JA IEC/EN 60793-2-50 B6_a1 (pienen taivutussäteen kuitu)

Runkoverkot ovat tyypillisesti yksimuotokuitua. Suomessa kiinteistöjen sisäverkoissa on määrätty käytettäväksi OS2 yksimuotokuituja.

Kategoria Siirtonopeus Suurin pituus Lisähuomautuksia
OS1 / OS2 10 Gb 10 km 9/125 µm (Laser) aallonpituus 1310 nm
OS1 / OS2 10 Gb 40 km 9/125 µm (Laser) aallonpituus 1550 nm

Lataa tästä Kuitu kotiin -opas

Monimuotokuidut OM1, OM3, OM4 ja OM5

Monimuotokuidussa valo kulkee heijastumalla sekä taittumalla kuidun ytimen ja lasikuoren rajapinnasta. Lyhyille yhteyksille valokuituja valmistetaan myös muovista. Suomessa monimuodossa käytetään aallonpituuksia 850 ja 1300 nm.Erivärisiä kuituja

  • Kategorian OM1 monimuotokuitu on mitoiltaan 62,5/125 µm (ydin/kuori). Kategoriaa käytetään enää hyvin vähän.
  • Kategorian OM3 ja OM4 monimuotokuitujen mitat ovat aina 50/125 µm
  • Monimuotokuitujen ytimet ovat halkaisijaltaan 50-70 mikrometriä
  • OM5-kuitu on optimoitu suuremmille tiedonsiirtomäärille (100G) käyttäen SWDM-tekniikkaa
Kategoria Aallon-pituusalue Kaapelin vaipan väri 10G siirto-nopeus 40G siirto-nopeus 100G siirto-nopeus 400G siirto-nopeus
OS2 (SM) 1310 nm Keltainen 10 km (LR) 2 km (FR) 500 m (DR) 500 m (DR)
OM3 850 nm Turkoosi 300 m (SR) 240 m (SR) 100 m (SR) 70 m (SR)
OM4 850 nm Magenta 400 m (SR) 350 m (SR) 150 m (SR) 100 m (SR)
OM5 840-953 nm Lime 400 m (SR) 350 m (SR) 150 m (SR) ei määritelty

Monimuotokuiduilla suuremmat tiedonsiirtonopeudet (100G+) edellyttävät useampien kuitujen käyttöä ja SWDM-tekniikkaa, joka jakaa signaalin useammalle aallonpituudelle. Esimerkiksi OM5-kuidulla 100G siirtonopeuteen tarvitaan kaksi kuitua, joissa kummassakin on 4 aallonpituutta (yhdessä aallonpituudessa siirtyy 25G). Myös yksimuodossa päästään pidempiin etäisyyksiin WDM-tekniikkaa käyttämällä.

Lataa Opas datakeskusten valokuitukaapelointiin

Lähteet 
Wikipedia
Sähköinfo: ST-käsikirja 2014

Julkaistu 22.8.2014, päivitetty 2.5.2018


Valokuitutuotteet tilaat helposti verkkokaupastamme Worbiksesta:

Worbis.fi-verkkokauppa